Laikmetīgā deja: ceļš uz brīvību caur kustību!
Laikmetīgā deja ir aizraujošs ceļojums, kas sācies pirms daudziem gadiem un turpinās joprojām! Tā ir deja, kas ļauj dejotājiem izpausties brīvi un radoši, neierobežojot sevi ar stingriem noteikumiem. Bet kā gan šī brīvības deja radās?
Sākums ar dumpi:
Iedomājieties, ka vienmēr jādejo stingri noteiktās pozās, ar puantēm un korseti, kas ierobežo kustības. Tieši tā bija klasiskajā baletā! 🩰 Lai gan klasiskais balets ir skaists un graciozs mākslas žanrs ar noteiktiem kustību kanoniem, daži dejotāji 20. gadsimta sākumā sāka protestēt pret šiem ierobežojumiem. Viņi vēlējās dejot brīvāk, dabiskāk un izpaust savas jūtas caur kustību. Tā radās modernā deja.
Modernās dejas zvaigznes:
Viena no pirmajām, kas atteicās no baleta korsetēm un puantēm, bija Isadora Duncan. Viņa iedvesmojās no sengrieķu dejām un dabas, veidojot plūstošas un dabiskas kustības. Vēlāk Martha Graham izveidoja savu modernās dejas tehniku - "Contraction and release" (sasprindzinājums un atbrīvošanās), kuru izmanto arī mūsdienās, laikmetīgajā dejā. Šī tehnika atgādina kaķi, kas saraujas kamolā un tad izstiepjas. 🐈
Vēl brīvāk!
20.gadsimta vidū dejotāji un horeogrāfi turpināja meklēt jaunus veidus, kā izpausties caur deju. Radās postmodernisms, kas nozīmēja vēl lielāku brīvību un eksperimentus. Dejotāji improvizēja, izmantoja gadījuma kustības un nebaidījās no neparastām idejām. Viņi vēlējās, lai deja būtu abstrakta, bez konkrēta stāsta vai sižeta, un to varētu dejot ne tikai uz skatuves, bet arī dabā, mežā utt. 🌳Laikmetīgā deja - visu stilu sajaukums:
Visbeidzot, apvienojot modernās un postmodernās dejas ideoloģiju, radās laikmetīgā deja. Tā ir kā liels katls, kurā sajauktas dažādas dejas garšas un stili. Laikmetīgajā dejā var būt gan lēnas un plūstošas kustības, gan asas un spēcīgas, gan improvizācija, gan precīzi izpildīta horeogrāfija. Tā ietver sevī dažādus deju stilus un tehnikas.
Laikmetīgās dejas īpašības:
- Plastisks ķermenis un elastība: Laikmetīgā deja pievērš lielu uzmanību ķermeņa plastikai, kontrolei un elastībai.
- Gravitātes un svara izmantošana: Dejotāji izmanto gravitāciju un ķermeņa svaru, lai radītu kustības un dinamiku.
- Telpas un laika izpratne: Laikmetīgā deja veicina izpratni par ķermeņa attiecībām ar telpu un laiku, izmantojot dažādas kustības trajektorijas un ritmus.
- Kontaktimprovizācija: Dejotāji iemācās strādāt pārī vai grupā, uzņemt un atdot ķermeņa svaru, veidojot unikālas kustību kombinācijas.
- Impro un kompozīcija: Laikmetīgā deja apvieno improvizācijas un kompozīcijas elementus, ļaujot dejotājiem gan brīvi izpausties, gan sekot horeogrāfa norādījumiem.
- Kompozīcija: Horeogrāfi veido struktūru un virzību dejā, izmantojot dažādus kompozīcijas principus.
- Starpdisciplināra pieeja: Laikmetīgā deja ir atvērta sadarbībai ar citām mākslas formām, piemēram, mūziku, teātri, vizuālo mākslu un jaunajām tehnoloģijām.
Laikmetīgā deja šodien:
Mūsdienās laikmetīgā deja ir viens no populārākajiem un attīstītākajiem dejas virzieniem pasaulē. Tā turpina lauzt robežas un meklēt jaunas izteiksmes formas, atspoguļojot mūsdienu sabiedrības daudzveidību un dinamiku. Laikmetīgā deja ir gan mākslas forma, gan pašizpausmes veids, kas ļauj dejotājiem un skatītājiem izpētīt cilvēka ķermeņa un gara iespējas.